Co to je   Kdo to je   Kdy a kde je   Co umí   Jak vypadá   Je tu pro vás
Appaloosa
historie - součastnost

o Co to je

Hudební skupina Appaloosa vznikla v roce 1994, ale pod současným názvem začala vystupovat až o tři toky později. Hlásí se k principům klasické country, avšak jak vyplývá z názvu nordic, její směr ovlivňují také prvky skandinávských i skotských lidovek a severská tématika.

Jako host vystupuje Appaloosa například s Paběrkami, či Taxmeny. Posluchačům se tak dostává originální autorská tvorba, kterou představuje na CD Stále stejné sny.

Historie

Na počátku bylo slovo......kousek přeskočíme......pak přišli dinosauři......další kousek vynecháme...

Někdy 4.srpna 1977 našeho letopočtu se narodil Šťovík, a to byl první rozhodující okamžik. Kdy přesně založil první kapelu, není známo. Jisté však je, že úspěšně obtěžoval poroty Port a Miniport už od svých třinácti let.

První skutečná kapela se jmenovala Kaktuc a vznikla na podzim 1994. Hrála v sestavě: Šťovík - kytara, Bodlák - kytara a Markéta Bláhová - kontrabas. Pak nastalo období příchodů a odchodů, až se profilovala sestava Šťovík, Markéta, Martina Kuglerová - housle, Jiří "Komplikace" Potůček - mandolina. Manča Sršňová svým přechodem ke Kaktuc zlikvidovala Kvítek (folk) a z kapely Psí kšíry (Paběrkovské country) na nabídku inzerátu sběhl její kapelník Martin Slavický i s banjem. Svou kapelu tak odsoudil k zániku, ale stejně si nedlouho potom zlomil páteř a půl roku ho nikdo neviděl.

-

Příchody a odchody na chvíli ustaly, jenže taková spousta lidí se nedala zaměstanat. Markéta později sběhla i s kontrabasem ke kapele "Hluchá ucha", čímž pro změnu odsoudila k zániku ji, a zatímco utíkal Komplikace, přicházel kytarista Michal "Mišák" Pokorný s textařem Jakubem "Bleskem" Moravcem. Úspěšná základna byla na světě. Zbývalo přejmenovat Kaktuc, vhodný do tichého prostředí táborových ohňů, na mikrofonově zvučnější Appaloosu. Pozornému čtenáři neuniklo, že chybí kontrabas. Do začátku vypomohl Bedřich Homolka, který svou zřetelnou inklinací k elektrické formě basových tónů postavil kapelu - teď už zvučnou Appaloosu - na elektrifikované nohy.

-

Po uzdravené zlomenině páteře se vrací banjista Martin a někdy v této době přestává cvičit na banjo.

V září 1997 si Bedřich zlomil ruku, což byl další významný zlom v historii kapely, neboť přišel basista Jenda Kříženecký neboli "Basbob". Ten se s drzostí sobě vlastní vetřel postupně do všech hudebních žánrů v českých zemích. V době příchodu k Appaloose sice ještě neuměl hrát, ale svojí pílí to brzy dohnal.

Sestava skupiny Appaloosa tedy na podzim 1997 byla: Šťovík - kytara, Martina - housle, Martin - banjo, Mišák - další kytara, Manča - zpěv a Jenda - kontrabas.

-

Z expedice do Norska se Šťovík vrátil pln inspirace a v září 1999 jsme začali Appaloosu profilovat na Nordic country. K tomuto termínu se váže ještě počátek kultivovaného zpěvu, neboť Martin začal zhodnocovat své vzdělání z konzervatoře a psát vokály. Tyto, po všech stránkách přínosné aktivity, se ale nelíbily Mišákovi a Manče, protože to nesouhlasilo s jejich metodou "když to neumíte, tak se to neučte". Neustále k odchodu připravená Martina využila situace a zdrhla za účelem studia taky. Za účelem studia ale přišla do Prahy zpěvačka Irena "Vločka" Dušánková. V té době s námi občas hrála Martinova žena Hanka, jediná použitelná flétnistka, co znám. Irena, když dostudovala záchranářství, opustila Prahu i Appaloosu. Vrátila se zpět do rodného Trutnova, a následně si otevřela Zverimex v Mladé Boleslavi. Pak jsme o ní dlouhou dobu neslyšeli - nyní prý pracuje u policie.

-

O prázdninách 2001 jsme objevili Jitku a vrátila se k nám Martina, což Martin oslavil tím, že poprvé vyměnil struny na svém banju.

Stále s námi kolaboruje Blesk, který svou patologickou touhou veršovat zajišťuje Appaloose nevysychající zdroj textů.

-

Rok 2004 přinesl novinek hned několik. Tou první je cédéčko Stále stejné sny, vydané v edici Samopal. Druhou novinkou je Martinova další dcera, takže nemá smysl mu telefonovat domů, oba účastníci hovoru totiž slyší jen dětský pláč. Kromě toho zřejmě začal cvičit na banjo, v tom rámusu se nemůže na nic jinýho soustředit.

Konec roku 2004 byl pro kapelu dost bouřlivý. Opustila nás Jitka a pak následovalo dost divoké shánění kvalitní náhrady. Konkurzním řízením prošla vítězně Zuzka Krejčová. Pak přišel další zlom ve formě zlomeniny, tentokrát Šťovíkovy ruky. Vánoční koncert jsme odehráli v netradičním obsazení s Markétou Surgovou u kontrabasu, Jendou u kytary a se Šťovíkem coby sólovým zpěvákem a harmonikářem. Na podzim roku 2005 nás opustil Jenda-Basbob, ale jelikož má stále Appaloosu rád, sehnal za sebe náhradu velice kvalitní. Novým basákem Appaloosy se stal Tomáš Macek alias "Netopýr", syn Čiksiky, hrajícího na týž nástroj ve slovutné a v trampském prostředí velice oblíbené kapely "Paběrky Marko Čermáka". Za zmínku stojí též koncert odehraný 27.4. v klubu Mlejn, kam jako hosté zavítali i staří členové kapely Manča, Mišák a Basbob, s jejichž pomocí se Appaloosa dočasně navrátila do starého složení a zahrála několik málem již zapomenutých songů, čímž umožnila svým skalním příznivcům iluzi návratu o osm roků zpět.

Název Appaloosa pochází od speciálního plemene koní, rozšířeného z indiánské ameriky, kde bylo pravděpodobně indiány vyšlechtěno pro maximální vytrvalost.

Koně jsou charakterističtí několika znaky - především nápadným "flekatým" zbarvením které se zravidla mění od hlavy směrem k ocasu, kdy přibývají bílé plochy, zadek je pak zpravidla zcela bílý. Dále výrazným bělmem očí, které je pro koně obecně velmi netypické (narozdíl od lidí), bílým zbarvením konců nohou a nápadným veritkálním proužkováním kopyt.